https://demo.demirhandiracoglu.com/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

İntraartiküler Enjeksiyon

Kapsülde bulunan inflamasyonun tedavisinde lokal anestezik veya depo steroidler intraartiküler olarak uygulanabilir. Ancak eklem kıkırdağında yapabileceği olası hasar nedeniyle tekrarlayan kortikosteroid enjeksiyonları önerilmemektedir. Enjeksiyonlar daha çok ciddi akut alevlenme veya konservatif tedaviye cevap vermeyen olgularda tercih edilebilir.

Ayrıca çene eklemine yönelik sodyum hyaluronat enjeksiyonları da tedavide tercih edilebilir. Eklemde dejeneratif artrit varlığında ve redükte olmayan disk deplasmanında tercih edilebilir.

Kaynak: ceneeklemklinigi.com
bt_bb_section_top_section_coverage_image

Proloterapi

Proliferatif tedavi olarak da adlandırılan proloterapi, kronik kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında kullanılan enjeksiyon bazlı bir tedavi türüdür. Tedavi, eklemin bir kısmına, örneğin eklemin iç kısmına veya bir destekleyici tendon veya ligamente, tahriş edici bir çözeltinin tekrar tekrar enjeksiyonunu içerir. Enjekte edilen solüsyon dokuda kasıtlı bir iltihabi süreç başlatır. Böylece fonksiyonel olarak zayıflamış ya da işlevini kaybetmiş dokunun kanlanması artar. Enjeksiyonun yapıldığı bölgeye çeşitli hücreler gelir ve onarım süreci başlatılır. Proloterapi ağrı kontrolünde etkili olabilen bir yöntemdir. Çoğu insan için güvenli kabul edilir. Ancak, genel etkinliği hakkında sadece az sayıda çalışma yapılmıştır.

Kaynak: medicalpark.com.tr

https://demo.demirhandiracoglu.com/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_03.jpg
https://demo.demirhandiracoglu.com/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_05.jpg
https://demo.demirhandiracoglu.com/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_06.jpg
https://demo.demirhandiracoglu.com/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
https://demo.demirhandiracoglu.com/wp-content/uploads/2020/04/experience_01.png